Održano XXIV Savetovanje Udruženja za radno pravo i socijalno osiguranje Srbije, od 14. – 17. septembra 2022. godine na Zlatiboru

Zaključci i preporuke  

U svetlu generalne teme Savetovanja – „Radno pravo na raskršću“, prilikom zatvaranja Savetovanja, utvrđeni su sledeći zaključci i preporuke (aktuelni „putokazi“ daljeg kretanja radnog zakonodavstva u pravcima koji su od velikog značaja ne samo za radno pravo već i šire društvene interese):

  1. Sa obzirom na činjenicu da su još uvek aktuelni problemi izazvani pandemijom uzrokovanom virusom COVID-19, zaključak je da je jedan od  krupnijih i dalje prisutnih problema radno-pravne prirode vezan za pitanje rada kod kuće i rada na daljinu. Stoga, preporuka je da se ovo pitanje detaljnije uredi budućim radnim zakonodavstvom. Postojeća rešenja u Zakonu o radu su oskudna, što stvara pravnu nesigurnost i konfuziju kod zaposlenih i poslodavaca (problem usklađivanja porodičnih i poslovnih obaveza; zaštita privatnosti radnika kod kuće ili na daljinu; problemi u vezi zaštite zdravlja i bezbednosti pri radu van prostorija poslodavca; da li se može infekcija na poslu COVID-19 virusom smatrati bolešću ili povredom na radu; problem razlikovanja ili „pozitivne diskriminacije“ vakcinisanih radnika u odnosu na nevakcinisane i pitanje troškova u vezi testova na COVID-19, pri čemu se pravi razlika između radnika  koji mogu da snose troškove testiranja i onih koji to ne mogu; itd. Sa tim u vezi, načelnu dogradnju našeg radnog zakonodavstva treba bazirati na Konvenciji MOR-a br.177 o radu kod kuće iz 1996. godine, Okvirnom sporazumu o radu na daljinu, koji su sačinili evropski socijalni partneri 2002. godine, Direktivi EU 2019/1152 o transparentnim i predvidljivim uslovima rada; Direktivi EU 1991/533 o obavezama poslodavca u vezi obaveštavanja radnika kod promena ugovora o radu; kao i na dobrim primerima iz uporedne prakse (nekoliko referata je posvećeno ovim problemima, kako na prošlom XXIII, tako i na ovom XXIV Savetovanju). U svakom slučaju, i rad van prostorija poslodavca karakteriše dobrovoljnost i kod njegovog organizovanja i kod njegovog prestanka koja se mora manifestovati kako kod zaključivanja ili otkazivanja ugovora o radu tako i kod njegovog „aneksiranja“, ali nikako se protivljenje radnika u vezi sa navedenim ne može uzeti kao opravdani razlog za prestanak njegovog radnog odnosa.
  2. Potvrdilo se da je značajna i urgentna potreba „polivalentnog“ pravnog regulisanja (ne samo radno-pravnog, već i poresko-pravnog, socijalno-pravnog) položaja frilensera, odnosno „platformskih“ radnika. U tom smislu, izostaju konkretni izvori prava kojima se uređuje radno-pravni položaj platformskih radnika, te otuda ni sudska praksa po tom pitanju nema jedinstveni odgovor. Pritom, ključno pitanje jeste – da li platformski radnik ima status zaposlenog ili samozaposlenog lica ? Polazni kriterijum za davanje odgovora treba biti vezan za stepen kontrolnih ovlašćenja i nadređenosti (subordinacije)  koju platforma ima prema angažovanom radniku. Kod statusa zaposlenog karakteristična je njegova podređenost (subordiniranost) normativnim, upravljačkim i disciplinskim ovlašćenjima poslodavca.
  3. Takođe, zaključeno je da van domašaja radno-pravnih regula ostaje i pitanje radnog angažovanja dece (lica ispod 15 godina života, ili lica koja su još u procesu obaveznog školovanja shodno propisima iz oblasti obrazovanja). Činjenica je da i u našoj praksi navedena lica bivaju radno angažovana na određenim poslovima u oblasti kulture, sporta, oglašavanja (reklamiranja), samostalnih delatnosti, poljoprivrede, pa čak i od strane pojedinih poslodavaca u oblasti građevinarstva, sezonskih delatnosti itd. Ova lica, pošto nisu pokrivena nikakvim radno-pravnim režimom, rade, zapravo „na crno“ i nisu pravno prepoznatljiva i vidljiva, što otvara široko vrata zloupotrebama i eksploataciji njihovog rada. Sve to drastično ugrožava najbolje interese deteta, roditelja i društva u celini. Pitanje treba načelno regulisati zakonskim aktima, a detaljnije podzakonskim aktima. Zakonskim aktima predvideti mogućnost dečijeg rada van radnog odnosa (jer Ustav zabranjuje zapošljavanje dece mlađe od 15 godina), a podzakonskim aktima preciznije razraditi tu mogućnost u smislu delatnosti i poslova na kojima mogu raditi, opštih i posebnih uslova pod kojima mogu raditi, prava i obaveza koje imaju „poslodavci“ i radno angažovana deca, itd. Polazna pravna platforma treba da bude Konvencija MOR-a br.138 o minimalnim godinama starosti za zasnivanje radnog odnosa, sa odgovarajućom preporukom, Konvencija br.182 o najgorim oblicima dečijeg rada, sa odgovarajućom preporukom, Direktiva EU 94/33 o zaštiti mladih na radu, te materijal u okviru Projekta MAP-16 – „Merenje, dizanje svesti i politika uključivanja kako bi se ubrzale radnje protiv dečijeg rada i prinudnog rada“, koji je rađen pod okriljem MOR-a i posredstvom Kancelarije MOR-a u Srbiji (2019.-2021.) u saradnji sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
  4. Skreće se pažnja na „problem upravljanja otpadom“ i rada „na zelenim poslovima“, gledano iz ugla kako individualnih prava onih koji rade na tim poslovima ( bezbednost i zaštita zdravlja na radu; radno vreme, odmori itd.), tako i iz ugla njihovih kolektivnih prava (posebno prava na sindikalno organizovanje i delovanje tih radnika i prava na kolektivno pregovaranje i autonomno regulisanje njihovog položaja na radu i u vezi sa radom), ali gledano i iz ugla opštih društvenih interesa – zaštita životne sredine i ljudskih prava na život u zdravoj i zaštićenoj sredini. Tu leži veliki manevarski prostor za pravnu dogradnju naših propisa u duhu međunarodnog i uporednog prava. Naime, specifične okolnosti rada u oblasti „upravljanja otpadom“ zahtevaju primenu odgovarajućih direktiva EU (posebno Direktive 2008/98 EZ – koja uspostavlja hijerarhiju metoda u upravljanju otpadom, od prevencije nastanka otpada, preko reciklaže do kontrolisanog spaljivanja kao energenta, a poslednja opcija jeste odlaganja na deponije) Međutim, to nije dovoljno. Radi obezbeđivanja dostojanstvenog rada na ovakvim poslovima, neophodno je unaprediti naše pravne okvire i praksu za sindikalno organizovanje i kolektivno pregovaranje u ovoj oblasti (što kod nas izostaje), dakle, afirmisati socijalni dijalog socijalnih partnera kao glavnih aktera regulisanja pomenute materije. Na kraju, obezbediti i pravno-tehničke, organizacione i druge instrumente za odgovarajuće razdvajanje otpada na izvoru njegovog nastajanja, što je preduslov za usmeravanje otpada ka reciklaži i drugim vrstama tretmana, umesto dosadašnjeg pretežnog odlaganja na deponijama – koje povratno dalje uzrokuju zagađivanje životne i radne sredine. Umesto prikupljanja i deponovanja otpada – treba ići na razdvajanje, odabir i reciklažu, što će dovesti i do promena u organizaciji rada i ekonomiji rada (prelazak sa „linearne“ na „cirkularnu“ ekonomiju). „Cirkularna“ ekonomija posebno dobija na značaju u uslovima energetske krize (otpad nije samo sekundarna sirovina, već može biti i izvor energije pod uređenim i kontrolisanim uslovima (spalionice otpada itd.). Pritom, posebno treba regulisati i neka organizaciono-tehnička pitanja upravljanja otpadom: upravljanje od strane „javnog sektora“, ili „privatnog sektora; ili u okviru „javno-privatne kooperacije“).
  5. Ponovo upućujemo apel da treba intenzivnije raditi na ujednačavanju sudske prakse u vezi radnih sporova, odnosno sporova iz radnog odnosa, jer ova sudska praksa je od presudnog značaja za ukupnu pravnu sigurnost kao temeljni princip prava.
  6. Takođe, ponavljamo apel za ustanovljavanje specijalizovanih radnih sudova, jer će doprineti specijalizaciji radnog sudovanja i rasterećenju sudova opšte nadležnosti, što može obezbediti ažurnije i kvalitetnije rešavanje radnih sporova.